Parsec Award Finalists Announced!

The Parsec Awards celebrate the best in Science Fiction and Fantasy Podcasting, and they’ve just announced the finalists for the 2017 awards.

There are between three and six nominees selected in each of the categories, and a total of fourteen categories, so there’s a long list below!

Each of the categories has now been passed over to the judging panel for their final decisions, with the announcements and the award ceremony taking place at some point next month.

The Parsecs haven’t yet released details of the ceremony, but they have promised to be live streaming the event. We’ll keep you posted as soon as we know more.

Here is the full list of nominees for this year’s awards:

 

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

Kakos Industries by Conrad Miszuk

Are You Scared of These Stories? by Robert Hibbs, Robbie Owens, & Josh Jenkins

Wynabego Warrior The Tale of John Waynnabe by Audioblivious Productions

Nerdy Show: Nerdcasting the Multiverse: Thanksgiving Special

by The Nerdy Show Network

GnomeMatter: Cadavorue & Macoy in 2016 by Susan C. Tolly & Cary Michael Ayers

Star Wars Best in Galaxy Season 3 by Mark Restuccia & Patch Hyde

 

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

Two Gay Geeks by Keith Lane & Ben Ragunton

Lightning Dogs: The Official Paw’dcast by The Nerdy Show Network

Audio Drama Production Podcast by Fiona Thraille & Sarah Golding

Stage Nine by Mike Schindler & John Mills

Calliope Writing Coach Podcast by Angie Fenimore

& Michael Sheen (Dandelion Productions)

 

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

Trek Geeks: A Star Trek Podcast by Dan Davidson & Bill Smith

Back to the Future Minute by Scott Carelli & Nick Jimenez

Beyond Westworld by Aaron Peterson & Troy Heinritz

Aggressive Negotiations: A Star Wars Podcast by John Mills & Matt Rushing

Mission Log: A Roddenberry Star Trek Podcast by John Champion & Ken Ray

 

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

Seminar by Pendant Productions

The Theatre of Tomorrow by Travis McMaster & Mark Whitten

Escape Pod by Escape Artists

Brick Moon Fiction published by Jason T. Reed

The Wicked Library by Daniel Foytik & Nelson W. Pyles

 

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

Nutty Bites by Nuchtchas

Piper’s Picks TV by Piper Reese & Adam Feinsilver

The 602 Club by Matthew Rushing

The Faculty of Horror by Andrea Subissati & Alexandra West

MegaPodTastic by Krazy Joe

 

Best Fact Behind the Fiction Podcast

Universe Today’s Guide to Space by Fraser Cain

Planetary Radio by Mat Kaplan, The Planetary Society

Meta Treks: A Star Trek Philosophy Podcast by Zachary Fruhling & Mike Morrison

Talk Nerdy by Cara Santa Maria

decipherSciFi by Christopher Peterson & Lee Colbert

 

Best Speculative Fiction Video Story

Grant’s Advent Calendar by Grant Baciocco

The Uncle Interloper Show by Grant Baciocco

Country Bear Collector Show by Grant Baciocco

 

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

Beyond Westworld by Aaron Peterson and Troy Heinritz

MarsCorp by Definitely Human

Synesthesia Theatre by Burning Brigid Media

Lesser Gods by Colleen Scriven

Aural Traditions: Crosswired by Straight Talk Entertainment

 

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

The Byron Chronicles by Eric L. Busby

MarsCorp by Definitely Human

Radio Icebox Season 02: Rise of the Sirens by Jeffrey Adams

We’re Alive: Lockdown by Wayland Productions

Uncanny County by Todd Faulkner, Alison Crane, & Nicole Greevy

Our Fair City by Clayton Feits

 

Best Speculative Fiction Story: Large Cast (Short Form)

Return Home – “Hooves in the Dirt” by Jeff Heimbuch

Return Home – “Genie” by Maia Brown-Jackson

The Voice of Free Planet X – “A Good Guy With A Magic Sword” by Jared Axelrod

Suspense – “The Black Madonna” by John C. Alsedek & Dana Perry-Hayes,

from the short story by Harold Lawlor

Suspense – “Jinx of the Jellicoe Jasper” by John C. Alsedek & Dana Perry-Hayes

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Long Form)

The Black: Outbreak by Paul Elard Cooley

The Adventures of Elizabeth Crowne – “The Woman in the Sky” by Robert Isenberg

The Raven and the Writing Desk – “Things Unseen” by Chris Lester

Sable by Lane Lloyd

The Alien Adventures of Finn Caspian by Jonathan Messinger

 

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Short Form)

The Lift – “The Lost Library” by K. B. Goddard

Seminar – “True Horror” by Jeffrey Bridges

The Junto Presents – “The Jack Of Lanterns” by David Parkin

The Wicked Library – “Shadows” by K. B. Goddard

The Junto Presents – “The Ghosts Of Christmas Eve: Tiny Tim” by David Parkin

 

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Novella Form)

Six Stories, Told at Night by KT Bryski

The Gray Area by Edward Champion

The Alien Adventures of Finn Caspian by Typedrawer Media

 

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

Punch It: Writing in Pop Culture – “The Last Will Be First” by Tristan Riddell & The Girl

The Theater in Your Mind – “Anything Helps” by Jon Holland

The Junto Presents – “Driver For The Dead” by David Parkin

Campfire Radio Theater – “Abduction at Willow Woods” by John Ballentine

Campfire Radio Theater – “Woods Ferry” by John Ballentine

Share your Thoughts

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: