The Calculating Stars Continue to Shine at the Hugo Awards

The Calculating Stars by Mary Robinette Kowal continued its domination of the Award scene by adding the Hugo Award for Best Novel to an already impressive array of acclaim. The award also meant that Kowal joined the short list of authors honoured with winning both the Nebula and Hugo awards for the same work!

A commonplace achievement in the 1970s, when the awards somewhat mirrored each other, it had become a rarity until recently. Last year’s Hugo winner The Stone Sky also achieved the honour.

For the full list of Hugo winners, see below:


Best Novel

Winner: The Calculating Stars – Mary Robinette Kowal (Tor)

Nominees:
Record of a Spaceborn Few – Becky Chambers (Harper Voyager US; Hodder & Stoughton)
Revenant Gun – Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
Spinning Silver – Naomi Novik (Del Rey; Macmillan)
Trail of Lightning – Rebecca Roanhorse (Saga)
Space Opera – Catherynne M. Valente (Saga)


Best Novella

Winner: Artificial Condition – Martha Wells (Tor.com Publishing

Nominees:
The Black God’s Drums – P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
The Tea Master and the Detective – Aliette de Bodard (Subterranean)
Beneath the Sugar Sky – Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
Binti: The Night Masquerade – Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
Gods, Monsters, and the Lucky Peach – Kelly Robson (Tor.com Publishing)


Best Novelette

Winner: “If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again“ – Zen Cho (B&N Sci-Fi & Fantasy Blog 11/29/18)

Nominees:
The Only Harmless Great Thing – Brooke Bolander (Tor.comPublishing)
The Last Banquet of Temporal Confections“ – Tina Connolly (Tor.com 7/11/18)
Nine Last Days on Planet Earth“ – Daryl Gregory (Tor.com 9/19/18)
“When We Were Starless“ – Simone Heller (Clarkesworld 10/18)
The Thing About Ghost Stories“ – Naomi Kritzer (Uncanny 11-12/18)


Best Short Story

Winner: “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies“ – Alix E. Harrow (Apex 2/18)

Nominees:
The Tale of the Three Beautiful Raptor Sisters, and the Prince Who Was Made of Meat“ – Brooke Bolander (Uncanny 7-8/18)
The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington“ – Phenderson Djèlí Clark (Fireside 2/18)
STET“ – Sarah Gailey (Fireside 10/18)
The Rose MacGregor Drinking and Admiration Society“ – T. Kingfisher (Uncanny 11-12/18)
The Court Magician“ – Sarah Pinsker (Lightspeed 12/18)


Best Series

Winner: Wayfarers – Becky Chambers (Harper Voyager US; Hodder & Stoughton)

Nominees:
The Universe of Xuya – Aliette de Bodard (Subterranean)
Machineries of Empire – Yoon Ha Lee (Solaris)
The October Daye series – Seanan McGuire (DAW)
The Centenal Cycle – Malka Older (Tor)
The Laundry Files – Charles Stross (Tor.com Publishing; Orbit)


Best Graphic Story

Winner: Monstress, Vol 3: Haven – Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)

Nominees:
Abbott – Saladin Ahmed, illustrated by Sami Kivela (BOOM! Studios)
Black Panther: Long Live the King (issues 1-3) – Nnedi Okorafor & Aaron Covington, illustrated by André Lima Araújo, Mario Del Pennino, Tana Ford (Marvel)
Paper Girls, Volume 4 – Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, (Image)
Saga, Volume 9 – Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image)
On a Sunbeam – Tillie Walden (First Second)


Best Dramatic Presentation, Long Form

Winner: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Nominees:
Annihilation
Avengers: Infinity War
Black Panther
A Quiet Place
Sorry to Bother You


Best Dramatic Presentation, Short Form

Winner: The Good Place: “Janet(s)”

Nominees:
Doctor Who: “Demons of the Punjab”
Doctor Who: “Rosa”
Dirty Computer, Janelle Monáe
The Expanse: “Abaddon’s Gate”
The Good Place: “Jeremy Bearimy”


Best Related Work

Winner: Archive of Our Own (The Organization for Transformative Works)

Nominees:
The Hobbit Duology – Lindsay Ellis & Angelina Meehan (YouTube)
Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing – Ursula K. Le Guin & David Naimon (Tin House Books)
Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction – Alec Nevala-Lee (Dey Street)
www.mexicanxinitiative.com – The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76, Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini, John Picacio
An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000 – Jo Walton (Tor)


Best Professional Editor, Short Form

Winner: Gardner Dozois

Nominees:
Neil Clarke
Lee Harris
Julia Rios
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
E. Catherine Tobler


Best Professional Editor, Long Form

Winner: Navah Wolfe

Nominees:
Sheila E. Gilbert
Anne Lesley Groell
Beth Meacham
Diana Pho
Gillian Redfearn


Best Professional Artist

Winner: Charles Vess

Nominees:
Galen Dara
Jaime Jones
Victo Ngai
John Picacio
Yuko Shimizu


Best Semiprozine

Winner: Uncanny

Nominees:
Beneath Ceaseless Skies
Fireside
Fiyah
Shimmer
Strange Horizons


Best Fanzine

Winner: Lady Business

Nominees:
Galactic Journey
Journey Planet
nerds of a feather, flock together
Quick Sip Reviews
Rocket Stack Rank


Best Fancast

Winner: Our Opinions Are Correct

Nominees:
Be The Serpent
The Coode Street Podcast
Fangirl Happy Hour
Galactic Suburbia
The Skiffy and Fanty Show


Best Fan Writer

Winner: Foz Meadows

Nominees:
James Davis Nicoll
Charles Payseur
Elsa Sjunneson-Henry
Alasdair Stuart
Bogi Takács


Best Fan Artist

Winner: Likhain (Mia Sereno)

Nominees:
Sara Felix
Grace P. Fong
Meg Frank
Ariela Housman
Spring Schoenhuth


Best Art Book

Winner: The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition – Ursula K. Le Guin, illustrated by Charles Vess (Saga)

Nominees:
Daydreamer’s Journey: The Art of Julie Dillon – Julie Dillon (self-published)
Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art – John Fleskes, ed. (Flesk)
Tolkien: Maker of Middle-earth – Catherine McIlwaine, ed. (Bodleian Library)
Dungeons & Dragons Art & Arcana: A Visual History – Michael Witwer, Kyle Newman – Jon Peterson, & Sam Witwer (Ten Speed)
Spider-Man: Into the Spider-Verse: The Art of the Movie – Ramin Zahed (Titan)


John W. Campbell Award for Best New Writer

Winner: Jeannette Ng

Nominees:
Katherine Arden
S.A. Chakraborty
R.F. Kuang
Vina Jie-Min Prasad
Rivers Solomon


Lodestar Award for Best Young Adult Book

Winner: Children of Blood and Bone – Tomi Adeyemi (Henry Holt; Macmillan)

Nominees:
The Cruel Prince – Holly Black (Little, Brown; Hot Key)
The Belles – Dhonielle Clayton (Freeform; Gollancz)
The Invasion – Peadar Ó Guilín (Scholastic; David Fickling)
Tess of the Road – Rachel Hartman (Penguin Teen; Random House UK)
Dread Nation – Justina Ireland (Balzer + Bray)

Share your Thoughts

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: